الماس تراشکاری چیست؟ کاربرد و انواع آن

برای برش دقیق انواع فلزات از ابزاری بنام الماس تراشکاری استفاده میکنند. اینسرت تراشکاری که اغلب با نام های تیغچه یا الماس تراشکاری شناخته میشود، یکی از سخت ترین مواد شماخته شده در دنیا است. انجام کارهایی مانند براده برداری و برشکاری با استفاده از الماس تراشکاری قابل انجام است. برش دقیق و صافی سطح، از ویژگی های یک اینسرت باکیفیت است. جنس الماس های تراشکاری بطور معمول از سرامیک یا کارباید است.

روش درگیر شدن الماس تراشکاری با فلز یا متریال مورد نظر بصورت نقطه ای است. برای انجام اینکار از هولدر تراشکاری استفاده میشود. حرکت این ابزار بصورت چرخشی انجام میشود. ابعاد و اندازه اینسرت باید با توجه به کاربرد آن تعیین شود. برای ماشین کاری، میتوان از انواع الماس با ابعاد کوچک استفاده کرد. نکته قابل توجه آن است که سایز اینسرت میتواند در مقاومتش تاثیرگذار باشد. یکی از سایز های پرکاربرد برای تیغچه ic25mm است. روش کار با این ابزار بسیار تخصصی است و کار با آن نیازمند فراگیری آموزش های مختلفی است. کاربرد تیغچه معمولا در مراکز صنعتی بیشتر است.

ویژگی الماس تراشکاری

تیغچه تراشکاری از نظر شیمیایی خنثی است و در برخورد اغلب مواد ضریب اصطکاک بسیار پایینی دارد.

تیغچه تراشکاری به انواع مختلفی تقسیم میشود که متداول ترین آنها عبارتند از:

اشکال هندسی الماس تراشکاری

با توجه به نوع برش به اشکال مختلفی تقسیم بندی میشوند:

زاویه الماس تراشکاری

یکی از فاکتور های مهم انتخاب الماس تراشکاری مقدار زاویه الماس است چرا که ممکن است باعث برخورد اینسرت به قطعات ماشینکاری شود. زوایای الماس عبارتند از:

تلرانس اینسرت تراشکاری

تلرانس الماس که با حروف انگلیسی مشخص می شود، برای میزان دقت الماس به کار می رود و معمولا بین A برای دقیق ترین تا Z برای کم دقت ترین آن ها استفاده می شود.

نوع اینسرت

یکی دیگر از فاکتور ها، نوع الماس از حیث تراش، یک طرفه یا دو طرفه بودن و موارد دیگر است. این شاخص که با حروف انگلیسی نیز مشخص میشود به موارد زیر تقسیم میگردد:

جهت برش اینسرت

این مشخصه جهت برش الماس را نشان می دهد به این شکل که:

حرفR  برای حرکت سمت راست

حرف L برای حرکت سمت چپ

حرف N به معنای دو طرفه بودن آن

الماس تراشکاری استیل

همانطور که از نام این الماس مشخص است برای تراشکاری بر روی مواد استیلی استفاده می شود. شکل این نوع از الماس های تراشکاری به نوعی طراحی می شوند که باعث شوند چسبندگی قطعات استیل روی آن تاثیری نداشته باشند و در نتیجه عملکردی عالی را ارائه بدهند.

شکل هندسی الماس تراشکاری چگونه است؟

برای تشخیص اینسرت تراشکاری از روی مدل آن، نیاز به آشنایی با شکل هندسی داریم. ممکن است الماس به شکل‌های متنوعی تولید شود. کاربردی ترین شکل‌ها برای آن مثلث، مربع، مستطیل و لوزی است. جالب است بدانید که همین شکل هندسی و مدل تیغچه، می‌تواند حتی روی استحکام ابزار نیز تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال معمولا از مدل CNMG یا SNMG به شکل مربع برای براده برداری استفاده می‌شود. نباید از تاثیر شکل هندسی روی کاربرد تیغچه غافل شویم.

برند های مطرح تولید کننده اینسرت:

در زمینه‌ی تولید اینسرت تراشکاری، برندهای متنوعی فعالیت دارند. این برندها تولیدات داخلی و خارجی هستند. برخی از برندهای مطرح در این زمینه شامل موارد زیر هستند:

مدلهای چینی تیغچه تراشکاری نیز در بازار وجود دارد. اگر تمایل دارید که قیمت کمتری برای خرید اینسرت پرداخت کنید، این گزینه‌ها مناسب هستند. مثلا برند ZCC یکی از این نمونه‌ها است که کیفیت بالایی نیز دارد. انواع متنوعی از الماس توسط این شرکت ها تولید می‌شود. مثلا اینسرت‌های سرامیکی یکی از محصولات برای برش فلزات سخت است. اما این ابزار دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر اینسرت‌ها می‌باشد.

گرید بندی الماس تراشکاری چگونه است؟

گرید بندی یا درجه بندی اینسرت تراشکاری با توجه به نوع قدرت و یا میزان درخشندگی آن انجام می‌شود. این درجات برای خشن کاری یا ماشین کاری به کار می‌روند. برای متریال مختلف باید از گرید مناسب استفاده شود. زیرا هر کدام از انواع اینسرت کارایی مخصوص به خود را دارند. در ادامه به شرح این درجه بندی خواهیم پرداخت:

این تقسیم بندی بر اساس میزان سختی انواع فلزات ذکر شده است. بدیهی است که نام‌گذاری این گریدها نیز بر اساس میزان سختی متفاوت است. مثلا برای فولاد از اسامی مانند GP1115 استفاده می‌شود. خشن کاری، مدیوم کاری و پایان کار از مراحل مختلف کار با الماس تراشکاری هستند.


Ebrahimitools

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.