هلدر های تراشکاری برای محکم کردن ابزار های تراش در جای خود در طول طیف وسیعی از فرآیند ها، از جمله روکش، رزوه کاری و … استفاده می شوند. از این محصول در مناطقی مانند فلزکاری برای چرخاندن قطعه کار استفاده می شود. نگهدارنده های ابزار معمولاً از طریق پست ابزار به تراش ها متصل می شوند. اگرچه بیشتر ماشین های تراش از نگهدارنده ابزار پشتیبانی می کنند، اما همه این کار را نمی کنند. قبل از انتخاب دستگاه تراش، سازگاری دستگاه خود را بررسی کنید. در این مقاله به بررسی کلی هلدر های تراشکاری می پردازیم.

مزایای هلدر های تراشکاری

هلدر تراشکاری معمولاً از مواد سخت‌تری نسبت به خود ابزار ساخته می ‌شود، به این معنی که می‌ توانند به طور موثر از یک ابزار برش دقیق پشتیبانی کنند. آن ها همچنین انعطاف پذیری و عملکرد گسترده را ارائه می دهند. این محصول می تواند زاویه ابزار را کنترل کنند، در صورت لزوم آن را باز یا جمع کنند یا در صورت اعمال نیروی بیش از حد، ابزار را با فنر منحرف کنند. همچنین می توانند:

  1. زاویه بیت ابزار را تغییر دهند.
  2. سطح آویزان را در بیت ابزار تغییر دهند.
  3. مایع را به محل کار هدایت کنند.
  4. ممکن است در صورت اضافه شدن بار زیاد، ابزار را کمی از قطعه منحرف کنند.

این ها برخی از کاربرد های اصلی هلدر های تراشکاری می باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این محصول می توانید با ما در تماس باشد.

هولدر تراشکاری

انواع هلدر تراشکاری

هلدر تراشکاری در طیف گسترده‌ای به بازار عرضه می شود که هرکدام از آن ها در صنایع متفاوتی کاربرد دارند. در این بخش به بررسی متداول‌ترین انواع آن ها می پردازیم. برخی از انواع هلدر های تراشکاری عبارت‌اند از:

1. تراش سرعت / چوب تراش

این نوع از هلدر های تراشکاری از جمله محصولاتی هستند که به راحتی می توان آن ها را بر روی ماشین تراش چوبی یا ماشین تراش سرعت استفاده می کنند. همانطور که از نام آن پیداست، یک اسپیندل با سرعت بالا وجود دارد که می تواند در 3 تا 4 سرعت متغیر، نزدیک به 1000 تا 2100 دور در دقیقه، با تغییر موقعیت تسمه های محرک بر روی سیستم قرقره کار کند.

بله، از نظر طراحی بسیار ساده است زیرا اجزایی مانند گیربکس، میله تغذیه، پیچ سرب، کالسکه بخشی از این تراش ها نیستند که کارکرد آن را در هر شرایطی ساده تر و آسان تر می کند. اجزای اصلی این ماشین تراش ها سر، دم، جای ابزار و تخت می باشد.

بر خلاف سایر ماشین های تراش، دقت کمتری در این تراش ها وجود دارد زیرا ابزار برش با دست کار می کند. بنابراین این ماشین های تراش به مهارت خوب و دست های ثابت نیاز دارند تا خطوط منحنی و دهانه و منحنی های صاف را با دقت روی قطعه کار ارائه دهند.

عملیاتی که می توان روی این تراش ها انجام داد عبارت‌اند از:

  1. تراشکاری چوب
  2. ریسندگی فلز
  3. پرداخت
  4. وسط

2. تراش موتور

همه چیز در قرن 19 و 20 شروع شد، زمانی که ماشین تراش موتور به عنوان “پادشاه” همه ماشین ها شناخته می شد. این یکی از رایج ترین ماشین هایی بود که در هر آهنگری راه اندازی می شد. استفاده از کلمه “موتور” در اینجا کمی گیج کننده است. این نوع دستگاه ابتدا با دستگاه های بخار کار میکرد؛ زیرا موتور های بخار اختراع و منبع اصلی انرژی در طول انقلاب صنعتی بودند و با پیشرفت زمان منبع تغذیه خود را به موتور ها (در رابطه با محیط دوستدار محیط زیست) تغییر داد.

به دلیل در دسترس بودن برای کارکرد با توان کم و زیاد، اینها به طور گسترده در صنایع استفاده می شوند و در اندازه های زیادی در دسترس هستند که می توانند تا 60 فوت متغیر باشند.

اکنون به قسمت های اصلی نصب آن مانند هدستاک، دم، کالسکه، پایه مرکب، لغزنده متقاطع، پیچ سرب، میله تغذیه و غیره بیایید. انتخابگر دور در دقیقه، انتخابگر تغذیه در اولی و بشکه در بعدی. مهمتر از آن، مانند ماشین تراش سرعت، سر استوک حاوی دوک است که در حضور گیربکس دارای طیف وسیعی از نسبت سرعت است.

کالسکه برای عملیات چرخش در جهت طولی بستر حرکت می کند.

تکیه گاه مرکب و اسلاید متقاطع در بالای کالسکه برای ایجاد حرکت زاویه ای و حرکت متقاطع یا عرضی نصب می شوند.

از پیچ سربی برای ساختن رزوه روی قطعه کار و میله تغذیه برای دادن همان خطی به کالسکه در جهت طولی دستگاه استفاده می شود.

3. ماشین تراش اتاق ابزار

برخی از محصولات مانند قالب های فلزی، ابزار های دقیق، جگ ها و یراق‌آلات نیاز به دقت بیشتری برای کار دارند. در این مورد از هلدر تراشکاری اتاق ابزار استفاده می شود. بر خلاف ماشین های تراش موتور، این تراش ها بسیار دقیق تر هستند.

آن ها همچنین به عنوان ماشین تراش استاندارد تولید شناخته می شوند و برای عملیات های مختلفی مانند سوراخ کاری، تراشکاری، ریمینگ، تولید رزوه پیچ، خنجر کردن، تراش مخروطی و گاهی اوقات برای عملیات فرز مخصوص با فیکسچر مناسب استفاده می شوند.

این محصول دارای گیربکس متصل به سر استوک هستند که طیف وسیعی از نسبت های سرعت را ارائه می دهد، می تواند از سرعت بسیار پایین تا سرعت بسیار بالا و دامنه وسیعی از گام های نخ متفاوت باشد.

4. ماشین تراش کاپستان و برجک

این نوع از هلدر تراشکاری در تولید انبوه محصولات کاربرد های بی نظیری اراسه می دهد؛ زیرا تولید انبوه قطعه کار را در مقادیر زیاد با محصولات تکراری تولید می کند که طبیعتاً به عنوان تعویض پذیری شناخته می شود، خطا را کاهش می دهد و در زمان صرفه جویی می کند. همه اینها با استفاده از انواع ماشین تراش کاپستان و برجک قابل انجام است.

این در اصل ابزاری برای تولید قطعه کار در مقادیر زیاد با محصولات تکراری است که معمولاً قابل تعویض هستند. در جایی استفاده می شود که توالی عملیات روی قطعه کار مورد نیاز است.

بر خلاف ماشین تراش موتور، این ماشین ها دارای برجک شش ضلعی هستند که به جای دم بر روی زین نصب شده است که ممکن است چندین ابزار روی آن نصب شود و با ترتیب مناسب وارد کار شود که همچنین زمان برداشتن قطعه کار از یک ماشین و نگه داشتن آن بر روی ماشین دیگر را کاهش می دهد. عملیاتی مانند چرخش، سوراخ کاری، حفاری، باز کردن، خنجر کردن و غیره توسط دستی یا خودکار موقعیت ابزار را تغییر می دهد که همچنین احتمال خطا در روند تراز و ماشینکاری را کاهش می دهد.

برای کار با این ماشین ها به کارگران نه چندان ماهر نیاز است. هر مهارتی که اپراتور نیاز دارد تنظیم ابزار در برجک یا سر کاپیتان است و پس از اتمام این کار عملیات بعدی این ماشین ها به صورت خودکار انجام می شود.

تفاوت بین تراش برجک و کاپستان فقط در این است که تراش کاپستان تا حدودی نسخه پیشرفته تراش برجک است. برخلاف برجک تراش، برجک شش ضلعی بر روی قوچ نصب می شود و می تواند در جهت طولی دستگاه حرکت کند. این رم ها برای جذب ارتعاشات ارائه شده اند.

5. ماشین تراش با هدف خاص

این نوع از هلدر تراشکاری برای ساخت محصولات خاص ساخته شده اند که بر روی تراش های استاندارد قابل اجرا نیست. همانطور که از نام آن پیداست، این تراش ها برای مصارف خاصی مانند تولید قطعات یکسان با کار های سنگین استفاده می شوند. برخی از نمونه های تراش ‌های ویژه عبارت‌اند از:

تراش اتوماتیک، تراش میل لنگ، تراش عمودی، تراش چرخی، تراش چند دوکی، تراش تولیدی، تراش جواهرسازی نیمکتی و غیره.

هلدر تراشکاری

اجزای هلدر تراشکاری

برای خرید هلدر تراشکاری بهتر است با اجزای اصلی این ماشین آشنایی کامل داشته باشید. اجزای اصلی این هلدر عبارت‌اند از:

سر سر

هدستاک معمولاً در سمت چپ ماشین تراش قرار دارد و مجهز به چرخ دنده ها، دوک ها، چاک ها، اهرم های کنترل سرعت دنده و کنترل کننده های تغذیه است.

دمپایی

معمولاً در سمت راست ماشین تراش قرار دارد، قطعه کار در انتهای آن تکیه می‌کند.

بستر

قسمت های اصلی تراش، تمام قسمت ها به تخت پیچ می شوند. این شامل سر، دم، ریل کالسکه و سایر قطعات است.

کالسکه

کالسکه بین ابتدا و انتهای دستگاه قرار دارد و شامل پیش بند، زین، تکیه گاه مرکب، اسلاید متقاطع و پایه ابزار می باشد.

پیچ سرب

پیچ سرب برای حرکت خودکار کالسکه در حین رزوه کاری استفاده می شود.

میله تغذیه

برای حرکت دادن کالسکه از چپ به راست و بالعکس استفاده می شود.

چیپ پان

در پایین تراش وجود دارد. برای جمع آوری تراشه هایی که در حین عملیات تراش تولید می شوند از چیپ پان استفاده می شود.

چرخ دستی

چرخی است که با دست برای حرکت دادن لغزش متقاطع، کالسکه، دم و سایر قسمت هایی که دارای چرخ دستی هستند، کار می کند.

ماشین تراش به طور کلی به سه نوع تراش موتوری، تراش برجکی و تراش مخصوص کار تقسیم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *